Zakopane

TANGO

 

 

Ach śpij...

 W Zakopanem tańczymy tango w doborowym towarzystwie, bo z Kasią Figurą i Andrzejem Chyrą. Sporo wojskowych i dżentelmenów, gdzie Ci mężczyźni? Gdzie Ci mężczyźni z tamtych lat? Gdzie ci mężczyźni na miarę czasów?

Na planie zdjęciowym do filmu „Ach Śpij Kochanie” opowiadającego historię Władysława Mazurkiewicza – nazywanego „eleganckim mordercą” jednego z najsłynniejszych polskich zbrodniarzy. Główną rolę w filmie zagra Andrzej Chyra.

Osobiście nie mogę doczekać się filmu, widziałam kilka kadrów światowej sławy operatora Adama Sikory.

 

 

KRAKÓW, NASZE MIASTO

W Krakowie powstaje nowy film. W stolicy Małopolski trwają zdjęcia do najnowszego pełnometrażowego filmu fabularnego Krzysztofa Langa pt. „Śpij Kochanie”. Autorem scenariusza jest Andrzej Gołda, a w role główne wcielą się Andrzej Chyra i Tomasz Schuchard. Koproducentami filmu są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission.

Film „Śpij Kochanie” to laureat tegorocznej, 8. już edycji Konkursu na Wspieranie Produkcji Filmowej organizowanego przez Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie.

To historia osnuta na faktach. Kraków, maj 1955. Polska w okowach stalinowskiego terroru. Władysław Mazurkiewicz - 44 lata, przystojny, elegancki, pełen uroku playboy - żyje i bezkarnie popełnia kolejne morderstwa. Z zagadką zbrodni Mazurkiewicza mierzy się młody, oddany systemowi milicjant – Karski. Pod wpływem prowadzonego przez siebie śledztwa, które rozwija się w zaskakujący sposób, Karski rewiduje swoje poglądy. W efekcie niezłomności śledczego Mazurkiewicz zostaje skazany i zawisa na szubienicy.

W role główne w najnowszym filmie Krzysztofa Langa wcielą się znakomici polscy aktorzy: Andrzej Chyra i Tomasz Schuchard.

Andrzej Chyra to jeden z najwybitniejszych i najbardziej utalentowanych polskich aktorów. W filmie zadebiutował w roku 1994 - w obrazie Radosława Piwowarskiego „Kolejność uczuć" jako Benvollo. Sławę przyniosło mu zagranie roli Gerarda Nowaka w filmie „Dług" Krzysztofa Krauzego, za którą otrzymał Nagrodę Aktorską w Gdyni oraz Złotego Orła - za najlepszą rolę Drugoplanową. Później grał w wielu cenionych filmach „Pieniądze to nie wszystko" Juliusza Machulskiego, „Symetrii", „Komorniku" (za którą uzyskał nagrodę Złotego Orła - za najlepszą główną rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, oraz Złotego Lwa), „Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego, gdzie wcielił się w postać alkoholika Adama Miauczyńskiego.

Tomasz Schuchard to niezwykle utalentowany aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Stworzył kreacje m.in. w takich filmach jak: „Misja Afganistan'', „Yuma", „W imię...", „Wymyk", „Chrzest'' i „Jesteś Bogiem''. Za dwie ostatnie produkcje został uhonorowany indywidualnymi nagrodami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (w 2010 i 2012 roku). W 2013 r. otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego NETIA Off Camera w Krakowie (rola Wojciecha Alszera w obrazie „Jesteś Bogiem").

Zdjęcia do kryminalnej historii z czasów stalinowskich w Krakowie potrwają do 30 listopada br.

Celem realizowanego ze środków Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie (utworzonego dzięki współpracy Województwa Małopolskiego, Miasta Kraków i Krakowskiego Biura Festiwalowego) Konkursu na Wspieranie Produkcji Filmowej jest wspieranie produkcji filmowych związanych z Krakowem i Małopolską. Warunkiem otrzymania wsparcia finansowego jest związanie produkcji z Województwem Małopolskim, i lub Miastem Kraków, zarówno poprzez tematykę, jak i twórców, a przede wszystkim poprzez miejsce realizacji filmu.