Andrzej Wajda 1926-2016



ODSZEDŁ MISTRZ Z GÓRNEJ PÓŁKI
W wieku 90 lat odszedł nasz mistrz - jeden z najważniejszych artystów, reżyserów naszego pokolenia. Zostawił po siebie wiele fantastycznych dzieł, filmów, które w mojej bibliotece filmowej stoją na najwyższej półce. Ziemia obiecana, Niewinni czarodzieje, Człowiek z marmuru - to niepowtarzalne arcydzieła. Andrzej Wajda jest już w swojej ziemi obiecanej, jak powiedział mój znajomy. Przykro dla nas aktorów, przykro dla kinematografii, dla przyjaciół, dla widzów kina polskiego - przykro dla jego żony Krystyny Zachwatowicz. Wielka osobowość, inteligencja, cudowne oko, człowiek, który jest dla mnie przykładem, że można... Można żyć pięknie, dzięki pasji, miłości i pracy.
Wzór, osobowość, piękny człowiek - wrażliwość, talent, charakter, barwna postać - tak mało takich ludzi. Będzie nam go brakowało. Piękne w tym zawodzie jest to, że jednak mimo opuszczenia świata, nagłego zniknięcia można tak wiele po sobie zostawić. Panie Andrzeju dwie, trzy rzeczy zostały! Ba... 59 filmów, dobrych dzieł. Żegnamy dziś Wajdę, do zobaczenia.
"Trzeba w życiu bardzo dużo rzeczy zrobić, żeby po śmierci ze dwie, trzy zostały" - Andrzej Wajda



Andrzej Wajda / wikipedia
Andrzej Witold Wajda (ur. 6 marca 1926 w Suwałkach, zm. 9 października 2016[1][2]) – polski reżyser filmowy i teatralny, w latach 1989–1991 senator I kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego.
Popularność przyniosły mu filmy inicjujące tzw. polską szkołę filmową: Kanał oraz Popiół i diament, w których dokonywał rozrachunku z czasami II wojny światowej. Dokonał ekranizacji wielu dzieł literackich, jak Popioły, Brzezina, Wesele, Ziemia obiecana, Panny z Wilka i Pan Tadeusz. Współtworzył kino moralnego niepokoju, w którego ramach powstały osadzone w tematyce społecznej, demaskujące patologie systemu komunistycznego w Polsce obrazy: Człowiek z marmuru i jego kontynuacja Człowiek z żelaza, nagrodzona Złotą Palmą w Cannes. Do współczesnej twórczości Andrzeja Wajdy należą: martyrologiczny film Katyń oraz eksperymentalny Tatarak. Reżyser zainicjował również powstanie istniejącego w latach 1972–1983 Zespołu Filmowego X, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej utworzonej w 2001 roku oraz autorskiego studia filmowego. Jego działalność teatralna obejmowała wystawianie sztuk w teatrach gdańskich, warszawskich, krakowskich (Z biegiem lat, z biegiem dni...) oraz za granicą.
Twórczość Andrzeja Wajdy nawiązywała do polskiego symbolizmu i romantyzmu, była próbą rozrachunku z mitami polskiej świadomości narodowej. Za zasługi dla rozwoju kinematografii Wajda był wielokrotnie nagradzany, między innymi w 2000 roku otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej (Oscara) za całokształt twórczości.