Nocni Pływacy w TR Warszawa

Nocni Pływacy, José Manuel Mora, Fikcja autobiograficzna JEANA G.

 

Podczas drugiego spotkania w ramach "Miesiąca współczesnej dramaturgii z Hiszpanii" naszym gościem był José Manuel Mora. Czytanie jego tekstu "Nocni pływacy" przygotowała Joanna Bednarczyk razem z aktorami: Sebastianem Pawlakiem, Konradem Elerykiem, Karolem Kubasiewiczem, Pawłem Smagałą, Sandrą Staniszewską, Magdaleną Żak i Hanną Klepacką.
"Miesiąc współczesnej dramaturgii z Hiszpanii" w TR Warszawa organizowany jest wspólnie z Acción Cultural Española, AC/E, Embajada de España en Polonia / Ambasada Hiszpanii w Polsce oraz Instituto Cervantes Varsovia.

 

fot. Magdalena Gołda

 

Zoplicone. Amiodarona. Halozepam. Zofenopril. Metropolol. Escitalopram. Mexifin. Fluoxetina.
Which is the point of life?

 

Nie bójcie się, postępujcie zgodnie z instrukcjami, przestańcie trzymać się tego, co jak sądzicie, zapewnia wam bezpieczeństwo. Prawica zgadza się we wszystkim: geje są obrzydliwi, kobiety nie mają zdania, rząd nie powinien finansować artystów, bo jedyne, co robią, to żyją za pieniądze publiczne. Wszystkich ich łączy spójność wypowiedzi. Dzieciaków z klasy średniej interesują tylko pieniądze, sukces i prestiż. Klasa średnia jest chorobą naszego społeczeństwa. Prawo jest, nieuleczalnie, dyskursem uprawiającym do sprawowania władzy politycznej. Ogromnym osiągnięciem establishmentu jest sprawienie, żebyście wierzyli, że ekonomia – tak samo jak prawo – to zbiór abstrakcyjnych, idealnych i uniwersalnych zasad. Technokraci i statystycy na usługach ministerstw są ignorantami w kwestiach muzyki, literatury, sztuki i wszystkiego, co nadaje sens życiu. Właśnie dlatego, że trawa jest sucha, trzeba zalać ją benzyną. Później, po drżeniu, przyjdzie spokój i ostateczny sens, którego szukacie.