JESSICA LANGE NA CAMERIMAGE 2016

LAUREATKĄ NAGRODY IM. KRZYSZTOFA KIEŚLOWSKIEGO JEST...

 

 

  Totalne szaleństwo

Jakiś czas temu dowiedziałam się, że na festiwalu filmowym w Bydgoszczy Camerimage (link do festiwalu)

gościem specjalnym będzie moja ulubiona aktorka

JESSICA LANGE

 

 

 

 

 

Sytuacja się skomplikowała ze względu na to, że próbę w teatrze kończyłam o 15, a następnego dnia mieliśmy od rana kolejne próby, samochód się zepsuł, żaden pociąg mnie nie zawiezie i nie odwiezie na czas...decyzja... wypożyczamy samochód, zaraz po próbie kierunek Bydgoszcz. Kiedy dojechaliśmy po 3 h na miejsce, kolejka do galerii w której Lange miała swój wernisaż fotografii nie miała końca. Nie wiem jak to się stało, ale ludzie przepuścili mnie w tej kolejce i w ostatniej chwili znalazłam się tuż przed nią. Wariactwo, 5 minut obok Lange warte 6 h jazdy samochodem, mam autograf i jej album. Zdążyłam nawet zamienić z nią kilka zdań. Jestem oczarowana  Pani rolą w filmie "Blue Sky" była zaskoczona, uśmiechnęła się i życzyła mi powodzenia! Dzięki Jessi, jesteś wielka, masz dwa oscary, niesamowity talent, jesteś moją inspiracją. 

 

Jessica Lange - Wielokrotnie nominowana do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej i Złotego Globu, jest właścicielką dwóch statuetek Oscara. Pierwszą otrzymała w 1983 za "najlepszą role drugoplanową" w "Tootsie, drugą w 1995 za "Błękit nieba".

Dorastała na amerykańskiej prowincji. Wraz z rodzicami i trójką rodzeństwa często zmieniała miejsce zamieszkania. Jej ojciec był komiwojażerem. Młodość spędziła w Paryżu, gdzie uczyła się w szkole pantomimy. Zaczynała jako modelka i tancerka. Jej zdjęcia reklamowe wzbudziły zachwyt Dino De Laurentisa, który zaangażował ją w remake'u "King Konga" (1976). W ciągu kolejnych trzech lat miała problemy ze znalezieniem pracy. Z pomocą przyszedł Bob Fosse angażując ją w filmie "Cały ten zgiełk" (1980).

Rozgłos zdobyła grając z Jack'iem Nicholsonem w filmie Boba Rafelsona "Listonosz zawsze dzwoni dwa razy" (1980). Sławę i uznanie krytyki przyniosła jej rola Julie w filmie Sydney'a Pollacka "Tootsie" (1982). Praca przy "Frances" bardzo wyczerpała ją psychicznie, jednak na planie tego filmu poznała Sama Shepardem, z którym jest do dziś. Zarówno rola Julie, jak i Frances przyniosły jej nominacje do Oscara w 1983 r. Kolejne filmy "Country" (1984), "Sweet Dreams" (1985) i "Pozytywka" (1990) również przyniosły nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Robert De Niro, z którym wystąpiła w "Przylądku strachu" (1991) i "Mrokach miasta" (1992), nazwał ją "aktorką instynktowną".

W 1995 r. zagrała u boku Liama Neesona i Tima Rotha w "Rob Royu" Michaela Catona-Jonesa. Dwa lata później, w towarzystwie Michelle Pfeiffer i Jennifer Jason Leigh wystąpiła w "A Thousand Acres". W 1998 r. zagrała tytułową bohaterkę w adaptacji noweli Balzaca "Kuzynka Betty". Rok później zaskoczyła widzów rolą Tamory w "Tytusie Andronikusie".

Często wraca na scenę teatralną. Dużym powodzeniem cieszyła się broadwayowska inscenizacja "Tramwaju zwanego pożądaniem", w którym Jessica zagrała Blanche Du Bois. Telewizyjna adaptacja sztuki przyniosła jej w 1996 r. Złoty Glob.

Była żoną hiszpańskiego reżysera Paco Grande. Spotykała się z Bobem Fossem, Robertem De Niro, Jackiem Nicholsonem i Michaiłem Barysznikowem, z którym ma dziecko. Od 1982 r. związana jest z Samem Shepardem. Mieszkają na farmie w Virginii. W życiu najważniejsze są dla niej dzieci.

(oprac. Dominika Kaszuba)